Szkoła podstawowa im. Janusza Korczaka W Księżym Dworze

Idź do spisu treści

Menu główne

Wydarzenia

 

MINI LISTY PRZEBOJÓW
Dnia 15 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyła się Mini Lista Przebojów. Organizatorem był Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anny Nadwodnej i pani Ewy Wiśniewskiej. Imprezę prowadziły: Oliwia Wiśniewska. W jury zasiedli: pani dyrektor Urszula Cieślińska, wicedyrektor pani Marzena Cedlerska i przedstawiciel SU- Julia Barcikowska ucz. kl. VII. Jury doceniło zespoły za pomysł na wykonanie piosenki, stroje, rekwizyty, zaangażowanie. Niektórych uczestników nie można było rozpoznać w ich estradowych strojach.
W konkursie wzięło udział 6 zespołów:
- pierwsze miejsce zajęły: Karolina Kieszkowska kl. VI, Weronika Banach kl. VII, Roksana Spiżewska kl. VII, Tatiana Kątna kl. II g w piosence „Chłopcy radarowcy”
- drugie miejsce: Atypicals, skład zespołu: Julia Balicka, Olga Światek, Agata Modzelewska, Klaudia Chojnicka z  kl. III g, Oliwia Jędrzejczyk- kl. II g i Aleksandra Urbanowska -kl. VII wykonały piosenkę BTS- „Go Go”
- trzecie miejsce ex quo: Karolina Jaskólska kl. III, Paulina Szulc kl. IV B- wykonały piosenkę „Kiedy gwiazdy gasną” i drugi zespół w składzie: Anna Rutkowska kl. IV B, Julia Bartkowska kl. VI i Maria Krysia kl. VI  wykonał piosenkę „Despacito”.
Zwycięzcy  konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a publiczność się świetnie bawiła.

Choinka 2017
19 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. W tym roku bal przebiegał inaczej niż zwykle, gdyż uczniowie klas O-IV bawili się na sali gimnastycznej. Tylu rozbójników, piratów, Batmanów, księżniczek nie zobaczymy na żadnym innym balu, jak tylko na karnawałowym! Następnie zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, powitani przez panią dyrektor Urszulę Cieślińską obejrzeli na holu szkolnym część artystyczną. O atmosferę miłej zabawy dbał debiutujący w roli konferansjera Michał Zieliński uczeń klasy VI, dla którego słowo wiążące przygotowała pani Mariola Balicka. Uczniowie klasy IV b przygotowali dla nas wyprawę w krainę bajek pod opieką pani Kamili Leoniak. Natomiast uczniowie klasy III SP zabrali nas do Krainy Krasnoludków oraz na współczesną bajkę o Kopciuszku pod opieką pani Wiesławy Kaszubskiej. Miłym akcentem były występy laureatów Szkolnej Listy Przebojów. Dekorację sali wykonali: p. Iwona Rogozińska, p. Izabela Ciesielska, p. Janusz Stańczyk. Tradycyjnie w tym dniu odwiedził dzieci Mikołaj z dużym workiem słodkich prezentów. Wspomnienie tych miłych chwil na długo zagoszczą w naszej pamięci.
Wiesława Kaszubska


Festiwal Nauki
W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze dnia 12.02.2018 r. odbył się Festiwal Nauki w ramach projektu Akademia Bystrzaków. W imprezie udział wzięli wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Księżym Dworze i Szkoły Podstawowej w Petrykozach. Podczas trwającego Festiwalu Nauk odbywały się pokazy eksperymentów chemicznych i fizycznych przygotowane przez instruktorów z Warszawy. Uczestnikom imprezy towarzyszyły świetne humory, a zaprezentowane doświadczenia okazały się niezwykle ciekawe, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Chemicy z Warszawy podgrzewali atmosferę wybuchami, podpaleniem rąk a nawet usiłowali podpalić szkołę. Na szczęście po tym ochłodzili ją ciekłym azotem, którego temperatura spada aż do -196˚C. W trakcie festiwalu można było też dowiedzieć się dużo o energii, sprawdzić jak działa silnik cieplny Stirlinga oraz zrobić sobie wyjątkową fryzurę u elektrycznego fryzjera. Dzieci i młodzież mogły zmierzyć się w walkach robotów zbudowanych z klocków Lego oraz sprawdzić siłę swojego umysłu w grze Mindflex. Nie zabrakło także eksperymentów. Na warsztatach dzieci sprawdzały gęstość różnych substancji, i tworzyły wyjątkowe arcydzieła na mleku. Można było również zamknąć ducha w bańce i dowiedzieć się więcej na temat suchego lodu.
Koordynator projektu
Marzena Cedlerska


Zajęcia z robotyki
W trakcie ferii zimowych uczniowie ze Szkoły Podstawowej  im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze mają okazję poznać niesamowity świat robotyki. Dzięki projektowi Akademia Bystrzaków realizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera prowadzone są półkolonie, podczas których dzieci i młodzież mierzą się z wyjątkowymi zadaniami, polegającymi na budowaniu robotów. Wszystkie konstrukcje wykonywane są z klocków Lego Mindstorms wyposażonych w elektroniczne moduły takie jak czujniki i silniki. Łatwość składania poszczególnych elementów sprawia, że wykonanie niemal dowolnej maszyny jest osiągalne dla każdej osoby. Uczniowie mogą wykazać się swoją pomysłowością przy budowaniu robotów śledzących, które podążają po wyznaczonej wcześniej trasie, poznają zalety i wady stosowania przekładni mechanicznej, jak również mogą wcielić się w rolę konstruktorów autonomicznych samochodów wyścigowych. Na tym oczywiście nie kończy się praca młodego robotyka, gdyż, aby wprawić maszynę w życie, należy przygotować dla niej odpowiednie oprogramowanie. Dzięki intuicyjnemu systemowi programowania blokowego, uczniowie w prosty sposób przygotowują wielowątkowe algorytmy sterujące zachowaniami robotów. Zajęcia prowadzone w ramach projektu pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę z dziedzin technicznych, ale również wykorzystać je w praktyce. Z relacji instruktorów, którzy prowadzą zajęcia, wynika, że zaangażowanie uczniów i ich zainteresowanie tematem jest bardzo duże. Na pierwszy rzut oka widać, że taka forma spędzania czasu wolnego od szkoły jest ciekawą alternatywą dla domowej rutyny ferii. Zajęcia realizowane są zarówno w pierwszym, jak i drugim tygodniu zimowej przerwy.
Marzena Cedlerska
koordynator projektu
w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka
w Księżym Dworze

Orszak Trzech Króli
Pierwszy raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Orszaku Trzech Króli zorganizowanym przez parafię św. Wojciecha w Działdowie. Orszak ten odbył  się oczywiście 6 stycznia 2018 roku. Przeszedł on ulicami miasta Działdowa, z kościoła św. Wojciecha do naszego kościoła parafialnego- Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie. Uczennice kl. VII : Roksana Spiżewska, Weronika Banach i uczennica kl. VI Karolina Kieszkowska wcieliły się w postacie aniołów.
Święto Objawienia Pańskiego ma nam wszystkim objawić, że Bóg na nas czeka, że chce nas zbawić. Nawet jeśli zejdziemy z drogi do Boga, jest zawsze czas, aby do Niego wrócić.

Wigilia Szkolnego Koła Caritas 2017
Dnia 19 grudnia 2017r. miała miejsce już po raz trzeci w naszej szkole  uroczysta Wigilia Szkolnego Koła Caritas. Uczniowie na tę uroczystość zaprosili panią dyrektor Urszulę Cieślińską oraz panią wicedyrektor Marzenę Cedlerską. Do przygotowania Wigilii zaangażowali się wszyscy członkowie naszego Koła wraz z rodzicami. Uczniowie podzielili się obowiązkami przy organizacji tej uroczystości. Przygotowali ciasta, sałatki oraz zadbali o wystrój stołu i klimat całej uroczystości. Na początku spotkania został odczytany  fragment Pisma Świętego z Ewangelii św. Łukasza opowiadający o Narodzinach Jezusa i pokłonie Trzech Mędrców. Potem były życzenia świąteczne pani dyrektor i wicedyrektor oraz łamanie się opłatkiem. Po tych tradycyjnych zwyczajach przyszedł czas na ucztę oraz wspólne śpiewanie kolęd. Nad całością czuwała opiekun koła Caritas pani Beata Dembowska.

Tydzień Życzliwości
W naszej szkole w dniach  20-24 listopada 2017r. zorganizowany był „Tydzień Życzliwości” pod hasłem „Uśmiechnij się”. Zadania rozpisane były na każdy dzień i przekazane gospodarzom poszczególnych klasy, aby uczniowie mogli realizować założenia zawarte w planie na cały tydzień. Wszystkie klasy bardzo dobrze wywiązały się z obowiązku. 20 listopada 2017 (poniedziałek) poświęciliśmy Ochronie Praw Dziecka. Każdy uczeń wybierał jedno prawo, które uważał za najważniejsze dla siebie i wypisywał je na balonie. Kolorowe balony, powiązane w "kiść" przez poszczególne  klasy posłużyły do dekoracji szkoły. W klasach starszych szkoły podstawowej odbyło się również spotkanie z Policjantem, który przedstawił uczniom  prawa dziecka. 21 listopada 2017 (wtorek) poświęciliśmy na Dzień Życzliwości. Przedstawiciel klasy dostał szablon ze znaczkiem  "uśmiechu". Zadanie polegało  na wykonaniu i ozdobieniu znaczka z uśmiechem według własnego pomysłu oraz noszeniu go w widocznym miejscu. Uczniowie, którzy włączyli  się do akcji byli zwolnieni tego dnia z odpowiedzi  ustnej. 22 listopada 2017 (środa) był Dniem Tolerancji . Uczniowie tego dnia zamieszczali na swoich gazetkach klasowych hasła związane z tolerancją. 23 listopada (czwartek) był Dniem Przesyłania Miłych Pozdrowień i Życzeń
„Skrzynka Życzliwości”. Skrzynka umieszczona była na holu dolnym, do której  można było wrzucać miłe liściki. Szkolni listonosze roznosili pocztę w  następny dzień tj. w piątek. 24 listopada (piątek) cała szkoła „Uśmiecha się” zadaniem klasy było ozdobienie drzwi klasowych w różnorodne uśmieszki . Komisja oceniają w składzie : Pani Dyrektor i Samorząd Uczniowski z opiekunem przyznali nagrodę dla kl. VI oraz wyróżnienie dla kl. I i oddziału przedszkolnego.

Jasełka 2017 ,, Przybieżeli do Betlejem"
Dnia 22 grudnia 2017, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Zostały one przygotowane przez uczniów kl. VI i VII pod opieką p. Beaty Dembowskiej i p. Grażyny Niemiro. To przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ częściowo osadzone było w realiach życia współczesnej rodziny. Przedstawiało ono zalety i wady współczesnej rodziny oraz tradycje bożonarodzeniowe w niej kultywowane. O wyznaczonej godzinie wszystkie klasy wraz z wychowawcami udały się na główny hol szkoły, na którym miało odbyć się przedstawienie. Inscenizacja rozpoczęła się krótkim wystąpieniem pani B. Dembowskiej, która zaprosiła całą społeczność szkolną do obejrzenia przedstawienia oraz wspólnego kolędowania. Tegoroczne jasełka przedstawiały oczywiście narodzenie się Jezusa w stajence betlejemskiej i składanie Dzieciątku oraz jego rodzicom darów przez pasterzy, mędrców i poszczególnych członków rodziny. Można także było włączyć się do śpiewu kolęd wraz ze szkolnym chórem, który śpiewał kolędy i pastorałki bożonarodzeniowe. Na zakończenie pani dyrektor Urszula Cieślińska podziękowała artystom i nauczycielom za występy oraz złożyła wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

Otwarcie Geoogrodu przy Szkole
Przy naszej szkole powstał GEOOGRÓD, czyli miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych. Znajduję się tuż przy wejściu do szkoły. Realizacja zadania wzbogaciła i podniosła jakość oferty edukacyjnej Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze poprzez umożliwienie prowadzenia nowych zajęć dających uczestnikom szerszy obraz naszego środowiska, ukazując istniejące w nim zależności. Efektem realizacji tego projektu jest nie tylko utworzenie lapidarium i podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat przyrody nieożywionej, ale również uzyskanie atrakcyjnego terenu w centrum wsi, służącego mieszkańcom na co dzień.
K
oordynator projektu: Kamila Leoniak

Etapy powstawania lapidarium
Postanowiliśmy poszukać instytucji, które wesprą nas w realizacji projektu. Zdecydowaliśmy się przygotować projekt na realizację zadania „Szkolny GEOOGRÓD  w Księżym Dworze” i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Udało się !!! Projekt został zaakceptowany przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a sponsorem głównym naszego przedsięwzięcia był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Kierownik OCEE pani Alicja Szarzyńska zaoferowała nam pomoc przy tworzeniu lapidarium, poszukiwaniu okazów i ich rozpoznawaniu. Pani Alicja przygotowała dla nas informacje o skamieniałościach, które możemy znaleźć w naszej okolicy, otrzymaliśmy od niej materiały i foldery dotyczące skamieniałości. Realizację powyższego zadania rozpoczęliśmy edukacją uczniów czym jest lapidarium, zapoznaliśmy ich z założeniami realizacji szkolnego lapidarium, wspólnie obserwowaliśmy etapy powstawania naszego mini muzeum geologicznego. Prace przygotowawcze rozpoczęły się na początku maja od porządkowania i przystosowania terenu. Wykopaliśmy rosnące krzewy, wygrabiliśmy teren i usunęliśmy śmieci. Razem z panią Alicją Szarzyńską wybraliśmy się do żwirowni w Priomie, gdzie dzięki życzliwości właściciela żwirowni pana Wojciecha Zgliczyńskiego udało nam się wyszukać interesujące okazy skalne (granity, gnejsy, piaskowce, zlepieńce, rapakiwi, dioryty, migmatyty) do naszego projektu. Przetransportowaliśmy wybrane okazy na teren szkoły. Następnie wybraliśmy się do firmy Innovo Consulting w Mławie, gdzie dzięki pomocy i życzliwości pani  Ewy Chojnackiej wybraliśmy piękne, nietypowe okazy skał takie, jak: MACARONI, SPAGHETTI czy METEORA. Wspólnymi siłami oznaczyliśmy nazwy okazów kamieni w naszym lapidarium, zaprojektowaliśmy tablicę informacyjną i tabliczki znamionowe skał. Podczas otwarcia naszego lapidarium zaproszeni goście dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, następnie udali się na ekologiczną część artystyczną i poczęstunek. Utworzone lapidarium będzie stale uzupełniane i modernizowane. Niewątpliwie jest innowacyjnym, trwałym elementem zagospodarowania otoczenia szkoły, miejscem terenowych zajęć przyrodniczych.

Wojewódzka Impreza Sportowo Edukacyjnej „Mleko + Owoce = Super Moce” w Miłakowie
Dnia 24 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Wojewódzkiej imprezie sportowo edukacyjnej „Mleko + Owoce = Super Moce” . Impreza odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miłakowie. Celem wojewódzkiej imprezy sportowo-edukacyjnej było propagowanie zdrowego stylu odżywiania się, popularyzacja programu „Program dla szkół” oraz promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu uczniów. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z kl. I-V Szkoły Podstawowej: Mateusz Barwiński kl. I, Dominik Wiśniewski kl. II, Anna Ślizga kl. III, Justyna Kieszkowska kl. IV, Dominik Wiśniewski kl. V. Drużyna brała udział w konkurencjach sportowych i edukacyjnych. Tematyką konkurencji było zdrowe odżywianie, spożywanie mleka, owoców i warzyw. Drużyna zajęła III miejsce. W imprezie brała również drużyna kibicująca. Dziewczynki dopingowały naszą grupę z uśmiechem i okrzykami: „W Księżym Dworze jemy zdrowo i bawimy się zawodowo”. W drużynie kibicującej brały udział:  uczennica kl. III, Grabińska Katarzyna i uczennica kl. IV a, Renata Kraśnik. Opiekunem grupy była p. Ewa Wiśniewska

Akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
10 listopada 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany został przez uczniów klasy II gimnazjum, dwoje uczniów z klasy IIIg i Szkoły Podstawowej.
Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami narodowymi. Scenariusz uroczystości zatytułowany „Pociąg do wolności” ukazywał poszczególne etapy drogi Polaków do wolności. Czas ten podzielony został na 4 etapy:
I. Niewola;
II. Powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe;
III. Pierwsza wojna światowa;
IV. Wolność.
Przy każdej ze stacji aktorzy recytowali utwory poetyckie i wykonywali  pieśni patriotyczne,  któreprzeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Uroczystość dostarczyła społeczności szkolnej nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wzbudziła refleksję nad postawami patriotycznymi. Uczniowie poczuli przywiązanie do historii, dumę z przynależności do narodu polskiego, szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie oraz przywiązanie do tradycji. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych uczniowie zaprezentowali swój występ społeczności lokalnej na świetlicy wiejskiej w Księżym Dworze. Aktorzy osobiście zaprosili wszystkich mieszkańców wsi. Z okazji 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wszyscy uczniowie szkoły przygotowali kotyliony w barwach narodowych, które przypięli sobie, nauczycielom, pracownikom oraz gościom podczas akademii.
W przedstawieniu wykorzystano następujące utwory:
Pietrzak J., Żeby Polska
Szczepkowski J., Opowiedz nam Ojczyzno
Słoński E., Polska w niewoli
Krasicki I., Hymn do miłości Ojczyzny
Bełza W., Katechizm polskiego dziecka
Sienkiewicz K., Oto dziś dzień Krwi i Chwały
Norwid C.K., Moja piosnka
Konopnicka M., Rota
Brykczyński M., 11 listopada
Piechal M., Alfabet
Skarga P., Modlitwa za Ojczyznę

Zapalenie symbolicznego znicza przy pomniku katyńskim
Przeddzień Święta Zmarłych, czyli 31 października 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Beaty Dembowskiej i Iwony Rogozińskiej zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć żołnierza katyńskiego, znajdującą się w szkolnym ogrodzie. Uczestniczyli w tej uroczystości zarówno uczniowie klas I-III, kl. IV-VII, jak i młodzież z gimnazjum. Była również krótka modlitwa za zmarłych oraz refleksja historyczna dotycząca II wojny światowej. Całe przedsięwzięcie miał ona celu pobudzić uczucia patriotyczne uczniów i zachować pamięć o II wojnie światowej wśród młodego pokolenia naszych wychowanków.

Gra Miejska „Przedmiot zwykły czy niezwykły?”
Dnia 26 października 2017 r. pięcioro  uczniów z klas czwartych: Oliwia Nowakowska, Klaudia Kocięda,  Igor Lipowski, Anna Rutkowska, Maria Pieckowska wraz z opiekunem Mariolą Balicką wzięło udział w Grze Miejskiej, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Działdowie pt. „Przedmiot zwykły czy niezwykły?” Działanie to zostało zorganizowane w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Na miejscu zjawiliśmy się jako pierwsza drużyna, stąd też otrzymaliśmy numer 1. Trasa obejmowała następujące miejsca: Miejski Dom Kultury #1,Miejska Biblioteka Publiczna #2, Szkoła Podstawowa nr 2,Miejski Dom Kultury #2, Miejska Biblioteka Publiczna #2. W każdym miejscu oczekiwało na uczniów zadanie. Pobyt  w danym miejscu był potwierdzany pieczątką na karcie do Gry.  Za  rozwiązanie zadania otrzymywało się punkty i przedmiot; dzieci gromadziły je w koszyczku (wiązały się z tematyką poznawanych po trasie bajek). Jedno z zadań polegało na ułożeniu piosenki o krasnoludkach i Śnieżce do wybranej melodii, a następnie nagranie jej i uwiecznienie wykonawców za pomocą kamery na tablecie. Inne zadanie polegało na ułożeniu historyjki do rysunków wyrzuconych za pomocą kostki. Albo na odgadnięciu: „Jaka to postać?” na podstawie pytań, na które można było uzyskać odpowiedź TAK lub NIE. W każdym miejscu jednak trzeba się było wykazać zmysłem matematycznym; nie wystarczyło samo oczytanie, słuchanie ze zrozumieniem czy znajomość bajek. MATEMATYKA królowała w każdym zadaniu. Uczniowie dzielnie walczyli i zajęli II miejsce.

XVII Dzień Papieski w naszej szkole

Tegoroczny Dzień Papieski w naszej szkole odbył się 19 października 2017r. pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. W apelu poświęconym Janowi Pawłowi II wzięła udział cała społeczność szkolna. Słowo wprowadzające wygłosiła p. Beata Dembowska, która podkreśliła ważność i rolę jako odegrał w dziejach Polski i Kościoła nasz Rodak św. Jan Paweł II. Zachęcała ona również do czytania dzieł papieża i kierowania się Jego wskazówkami i naukami w codziennym życiu. Podkreślała ponadto fakt, iż każdy człowiek powinien z nadzieją patrzeć w przyszłość. W obecnych czasach potrzebni są świadkowie nadziei i prawdziwej radości, którzy uchronią nas od pustki, smutku i melancholii.
Uczniowie kl. VII i kl. VI pod kierunkiem p. Beaty Dembowskiej i p. Grażyny Niemiro przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu i pontyfikatowi świętego papieża Jana Pawła II. Uczniowie recytowali wiersze i zapoznawali nas z biografią oraz ciekawostkami na temat życia Papieża. W czasie uroczystości śpiewano takie pieśni jak: „Abba- Ojcze”, „Barka” itp.  Podczas całej uroczystości panowała atmosfera zadumy i refleksji.


Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty”
W dniach 16 – 20 października 2017 r.  nasza szkoła brała udział w organizacji  Ogólnopolskiego Tygodnia  Kariery na Warmii i Mazurach pod hasłem: „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty!”. Celem wydarzenia było  zwiększenie świadomości i wiedzy dotyczącej konsekwencji wynikających ze zmian na rynku pracy, jak również poznanie współczesnych trendów związanych z zapotrzebowaniem na nowe kompetencje. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach  pedagog szkolny Pani Ewa Wiśniewska przeprowadziła w kl. IIIg warsztaty „Odkryj swój potencjał zawodowy” . W ramach tego tygodnia zorganizowano również konkurs plastyczny  pt: „Najpopularniejszy zawód na moim lokalnym rynku pracy”. W konkursie brały udział kl. VII,  II i III g.
Zwycięzcami konkursy byli:
I miejsce - Miłosz Jarzynka kl. VIII
II miejsce - Szymon Siarniak kl. VII
III miejsce – Oskar Korzeniecki kl. IIIg
Wszystkie prace były staranne, tematyczne i z wielkim zaangażowaniem wykonane przez uczniów.

VIII Marsz Życia i Nadziei 16.10.2017r.
W ramach obchodów Październikowych Dni Walki z Rakiem - 16 października uczniowie naszej szkoły z opiekunem Panią Ewą Wiśniewską uczestniczyli w VIII Marszu Życia i Nadziei w Działdowie. Uroczystości rozpoczęła się Mszą św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie o godz. 12.00. Trasa marszu przebiegała wokół Pl. Mickiewicza i ulicą Jagiełły do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbyły się wystąpienia okolicznościowe i koncert Alicji Majewskiej. W marszu uczestniczyły: Nadia Wiśniewska, Oliwia Wiśniewska, Emilia Bartkowska, Katarzyna Rutkowska, Dominika Grabowska, Julia Ślizga, Oliwia Jędrzejczyk.
Opiekun: Ewa Wiśniewska

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
W dniu 13 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszyscy nauczyciele (w tym goście: emerytowani nauczyciele, którzy już na zawsze zostaną częścią naszej szkolnej społeczności), uczniowie oraz pracownicy administracyjni i obsługi zebrali się w pięknie udekorowanej przez uczniów pod kierunkiemp. B. Dembowskiej, p. D. Gerlej i p. E. Wiśniewskiej sali gimnastycznej. Pani Dyrektor przywitała zebranych i zaprosiła do wysłuchania oraz obejrzenia apelu. Słowo wstępne przygotowali uczniowie gimnazjum (Hubert Kieszkowski, Łukasz Sieczczyński, Agata Modzelewska, Olga Świątek, Klaudia Chojnacka, Sebastian Zieliński) pod kierunkiem p. Marioli Balickiej. Lektorzy z humorem scharakteryzowali naszą szkolną rzeczywistość, był też czas na zadumę po wysłuchaniu recytacji pięknych wierszy. Uczennice I gimnazjum zaprezentowały prezentację multimedialną pt. „Historia Dnia Edukacji Narodowej” (przygotowaną pod opieką p. Kamila Wernera).Następnie uczniowie klasy VI przedstawili wyreżyserowany przez p. G. Niemiro teatrzyk „Oj, kręci się”. Rolę główną odegrał Michał Zieliński. Punktem kulminacyjnym części artystycznej było zaprezentowanie wyników ankiety przeprowadzonej w szkole przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Każdy nauczyciel otrzymał dyplom uznania w wybranej dziedzinie od całej społeczności uczniowskiej. Galę nauczycielską poprowadziły Karolina Kieszkowska i Patrycja Ślizga z klasy VI. W przerwie między wręczaniem dyplomów uczniowie klasy VI i VII zatańczyli i zaśpiewali piosenkę „Profesor Robert”. Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła wybranym nauczycielom i pracownikom nagrody w uznaniu za wyróżniającą pracę za rok 2016/2017. Wśród nagrodzonych znaleźli się: p. Halina Plebaniak, p. Mariola Balicka, p. Maria Stańczyk, p. Kamila Leoniak oraz p. Emilia Jadanowska, p. Iwona Domozych, p. Dorota Podpora, p. Katarzyna Banaś. Przedstawiciele SU ofiarowali każdemu nauczycielowi różę i złożyli życzenia sukcesów zawodowych oraz podziękowali za trud nauczania i wychowania. Przemowa pani Krystyny Skibniewskiej zakończyła część oficjalną tej uroczystej imprezy.
Wyniki ankiety SU:
1. Pani Dyrektor, Urszula Cieślińska zwyciężyła w dwóch kategoriach: „dyrektor  z ciekawą inwencją twórczą” oraz „mistrz savoir vivre’u;  tak ti kultura to jego znaki szczególne” oraz otrzymała od uczniów honorowy tytuł  „Szefowej z gracją”.
2. W kategorii „Nauczyciel, który potrafi znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji” zwycięzcą okazała się pani Marzena Cedlerska .
3. Tytuł  „Nauczyciela honorowego, na którym zawsze można polegać i który zawsze dotrzymuje słowa” otrzymuje pani Maria Stańczyk.
4. „Nauczyciel, który jest cierpliwy. Oaza spokoju i łagodności” to pani Anna Kamińska.
5. „Nauczyciel, który potrafi świetnie tłumaczyć zawiłe zagadnienia”- w tej kategorii wygrała pani Anna Nadwodna.
6. „Nauczyciel sprawiedliwy, jego ocena jest zawsze obiektywna”- tytuł ten przypadł pani Kamili Leoniak.
7. Zawsze uśmiechnięta, zaraża pogodą ducha-  pani Barbara  Hartfelder.
8. W kategorii  „Pomysłowy i kreatywny nauczyciel” zwyciężyła: p. Mariola Balicka.
9. Najlepszym przyjacielem uczniawedług ankietowanych  jestpani Ewa Wiśniewska.
10. „Nauczyciel pracowity- nie straszna mu żadna praca”. Tytuł ten otrzymuje p. Wiesława Kaszubska.
11. W kategorii „Jego wykładów można słuchać bez końca. Doskonały mówca”- zwycięzcą jest p. Iwona Rogozińska.
12.  „Lubi zaskakiwać. Nauczyciel niebanalny” –tu trofeum trafi do rąk pani Jolanty Korony.
13. Zawsze życzliwa uczniom jest p. Halina Plebaniak.
14. „Nauczyciel, z którym zawsze jest kolorowo i ciekawie”- to p. Mirosława Szemplińska.
15. „Nauczyciel z artystyczną duszą, który zaraża swoją pasją - p. Grażyna Niemiro.
16. Nauczycielem  zawsze wyrozumiałym i cierpliwym dla ucznia jest pani  Danuta Gerlej.
17. Nauczyciel, który jest miły i ma zawsze dla ucznia czas to p. Anita Prois.
18.  „Nauczyciel, z którym lekcja nigdy się nie nudzi” Tytuł ten uczniowie przyznali pani Jolancie Kowalewskiej.
19. Najlepiej zorganizowanym i uporządkowanym nauczycielem według uczniów jest  p. Izabela Ciesielska.
20. „Mistrzem ciętej riposty- najbardziej dowcipnym nauczycielem” jest p. Janusz Stańczyk.
21. „Najbardziej uczynny. Nauczyciel altruista”- to p. Beata Dembowska.
22. Tytuł „Nauczyciel zwycięzca, który nigdy się nie poddaje” otrzymuje pan Marek Burzyński.
23. „Nauczyciel nowoczesny, który nie boi się wyzwań. Z nim niestraszna nam nowa technologia”- pan Kamila Werner.

HUBERTUS 2017 OSTRÓDA
Uczniowie klasy IV B  wraz z opiekunami p. Kamilą Leoniak i p. Urszulą Cieślińską wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Ostródy, która odbyła się 12.10.2017 r. i związana była ze świętem „Hubertus 2017” organizowanym przez myśliwych na rozpoczęcie sezonu  jesienno – zimowego. Nazwa pochodzi od świętego Huberta – patrona myśliwych oraz jeźdźców. Kult Hubertusa sięga w Polsce XVIII wieku i związany jest z dynastią władców saskich. Uczniowie uczestniczyli w  ścieżce edukacyjnej „Safari” podczas, której spotykali różnych mieszkańców lasu, dowiadywali się cennych informacji np.  o sposobie ich odżywiania, brali udział w konkursach przyrodniczych. Dobre humory dopisywały podczas wycieczki, którą zakończyliśmy posiłkiem w McDonalds.
wychowawczyni:  Kamila Leoniak

Wycieczka do Torunia
Dnia 07.10.2017 r. odbyła się wycieczka  szkolna  do Torunia. W wycieczce wzięło udział 20 uczniów z klasy IVA, IVB, V oraz VI Szkoły Podstawowej im. Janusza Kor-czaka w Księżym Dworze. Wycieczkę zorganizowała Marzena Cedlerska (kierownik wycieczki), opiekunem była p. Beata Dembowska oraz rodzic- p. Katzarzyna Banaś. Wycieczka trwała od 7.30 do 19.15. Cele wycieczki: integracja uczniów szkoły, kształ-towanie wrażliwości społecznej ukierunkowanej na odbiór sztuki. Ukazanie zdrowego, ciekawego oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. O godzinie 7.30 - 20 uczniów szkoły wyruszyło autobusem do Torunia.  Około godziny 10.00 dotarliśmy  na Parking Bulwar Filadelfijski , gdzie czekała na nas pani przewodnik Anna Rzeszotek . Razem z p. przewodnik udaliśmy się w stronę Starego Miasta, gdzie  rozpoczęliśmy zwiedza-nie. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z topografią miasta, rozmieszczeniem obiek-tów. Pani przewodni opowiedziała legendy oraz fakty związane z zabytkami Torunia. Następnie około godziny 11.30 udaliśmy się do Planetarium. Tam uczniowie obejrzeli seans filmowy pt. ”Cudowna podróż”.  Po seansie udaliśmy się całą grupą do pobli-skiego baru aby skonsumować zapiekankę. Po zjedzeniu posiłku wyruszyliśmy dalej zwiedzać zabytki Torunia. Udaliśmy się pod dom Mikołaja Kopernika- zwiedzanie z zewnątrz. Spacer po rynku Starego Miasta- zabytkowe kamieniczki, ratusz , pomnik Mikołaja Kopernika, osiołek. Dwór Artusa, piernikowa aleja gwiazd. Legenda o flisaku i żabkach. Zwiedzanie katedry św. Janów. - to kolejna etap naszego zwiedzania. Mie-liśmy również, chwilkę czasu na zakup pierników oraz pamiątek. Około godziny 15.00 udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika. Mogliśmy odkrywać  tajniki rzemiosła piernikarskiego oraz wypieki prawdziwych toruńskich pierników według starych re-ceptur. Pokaz prowadzony  był przez aktorów językiem średniowiecznego Torunia. Historia  była opowiedziana i pokazana  na wesoło. Następnie pożegnaliśmy się z naszą panią Anną Rzeszotek  przy Wiśle, gdzie czekał już na nas autokar. Około go-dziny 16.30 wyjechaliśmy z Torunia. Kolejnym celem wycieczki był McDonald’s  w Brodnicy w celu konsumpcji  posiłku. Około godziny 18.00 udaliśmy się w drogę po-wrotną. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Wyjazd do Torunia okazał się fajnym pomysłem.

  „Niech wyrosną z Was tacy,
   którzy do gwiazd wzlecieć  
   zapragną.”
Janusz Korczak  

                                                       
Ślubowania nadszedł czas!
Dnia 5 października 2017 r. w naszej szkole miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Wzięło w niej udział osiemnastu pierwszoklasistów z wychowawczynią panią Marią Stańczyk, pani Dyrektor Urszula Cieślińska, pani Wicedyrektor Marzena Cedlerska oraz licznie zgromadzeni rodzice. Dzieci ubrane w stroje galowe niecierpliwie oczekiwały na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, po czym pierwszoklasiści zostali pasowani przez Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze przy pomocy symbolicznego ołówka. Wszyscy złożyli swój pierwszy podpis w kronice szkolnej i otrzymali pamiątkowe dyplomy, a starsi uczniowie serdecznie powitali nowych uczniów w szkolnej rodzinie. Po ceremonii Pani Dyrektor złożyła gratulacje wszystkim pierwszoklasistom, którzy stali się pełnoprawnymi członkami szkoły. Życzyła najlepszych ocen, wzorowego zachowania. Wyraziła nadzieję, że szkoła będzie dla nich źródłem wiedzy, zdobywania nowych umiejętności i że znajdą tu życzliwość i zrozumienie. Następnie dzieci z klasy pierwszej przedstawiły przygotowany pod kierunkiem pani Marii Stańczyk program artystyczny pt. " Ślubowania nadszedł czas". Pierwszaki z przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek. Pierwszoklasistom życzymy wytrwałości, wielu sukcesów w nauce oraz jak najlepszych wyników na pierwszym szkolnym świadectwie.
Wychowawca klasy: Maria Stańczyk

Powitanie Jesieni 29.09.2017
Piękna pogoda oraz prawdziwie słoneczna, złota polska jesień zgromadziła na szkolnym boisku pod opieką wychowawczyń wszystkie dzieci od klasy O do klasy III. Jak co roku witamy jesień. Tradycyjnie w przygotowaniach pomagali rodzice, którzy z wielkim zaangażowaniem zajmowali się pieczeniem kiełbasek dla wszystkich uczestników zabawy. Przerywnikiem między spożywaniem pysznych kiełbasek oraz upieczonych ziemniaków były gry i zabawy dla wszystkich uczniów. Mile spędzony czas pozostawi na długo w pamięci miłe wspomnienia z pożegnania lata i powitania kolejnej pory roku jesieni.
Wiesława Kaszubska


Sprzątanie świata - 15 września 2017
Dnia 15 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Księżym Dworze wyruszyli na sprzątanie świata. 24. edycja akcji Sprzątanie Świata - Polska przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce". Przed rozejściem się klas na wyznaczone przez Samorząd Uczniowski rejony, odbył się krótki apel. Uczniowie klasy II gimnazjum w tym dniu zbierali stare telefony komórkowe. Uczniowie kl. III gimnazjum wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Anną Nadwodną i p. Kamilem Wernerem  podjęli akcję „Sprzątania Cmentarza” znajdującego się w lasku przy drodze między Księżym Dworem, a Kurkami. Jest to akcja, którą w naszej szkole pielęgnuje się i przeprowadza od wielu lat. Dzięki niej oddaje się cześć zmarłym i uczy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych.
Opiekunowie SU: Anna Nadwodna, Ewa Wiśniewska


Narodowe Czytanie 2017
W tegorocznej edycji czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Pani Mariola Balicka odpowiedzialna za bibliotekę szkolną wspomniała o chłopomanii. Miała ona miejsce sto lat temu, ma miejsce i obecnie. Wśród współczesnych zespołów muzycznych wymieniła Golec Orkiestra, Donatan i Cleo (piosenka „My Słowianie”). Wspomniała o programach telewizyjnych „Rolnik szuka żony”, „Damy i wieśniaczki”, „Dżentelmeni i wieśniacy”, o modzie, w której obecnie królują motywy ludowe(hafty, wianki na włosy). Po tym nawiązującym do ludomanii wstępie, przedstawiła genezę „Wesela” Wyspiańskiego. Na szkolnym holu pojawiła się okolicznościowa gazetka. Znalazły na niej miejsce: karta tytułowa „Wesele” z wymienionymi osobami dramatu, autoportret Wyspiańskiego, geneza „Wesela” i cytaty z utworu. Ekspozycję wzbogacił ładnie wydany egzemplarz „Wesela”, album „Mistrzowie malarstwa XIX w.”, książki poświęcone autorowi i stworzonym przez niego dziełom plastycznym i literackim. Ekspozycję można było podziwiać od 4 do 8 września 2017r. Uczniowie w klasach od IV szkoły podstawowej do III gimnazjum wraz z wychowawcami czytali wybrane fragmenty „Wesela” pierwszego dnia nauki po przerwie wakacyjnej.

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018
4 września 2017 roku rozbrzmiał pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Pani Dyrektor Urszula Cieślińska powitała nauczycieli. rodziców i uczniów życząc wszystkim wytrwałości i owocnej pracy.
Klasa VII razem z wychowawczynią Anną Kamińską przygotowała część artystyczną, w czasie której śpiew, taniec i zaprezentowane wiersze pozwoliły pożegnać wakacje i z radością powitać szkołę.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego